Avukat Hüseyin Ersöz’ün açıklaması

22 Mart 2011

GENEL

Geçtiğimiz Cuma günü Çetin Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, mahkemeye sahte dijital belgelerin nasıl hazırlanabileceğini gösteren bir mizansenle savunma yapmış, duruşma savcısı Savaş Kırbaş, Ersöz hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etmişti. Konuyla ilgili  Ersöz’ün açıklamasını veriyoruz: 

“18 Mart 2011 tarihli celsede yaptığım savunma esnasında Savunma Hakkı kapsamında ve mizansen olarak bir uygulama yapıldığı savunma öncesinde belirtilmesine karşın Mahkeme Başkanı tarafından sunum engellenmiş bu yolla Savunma Hakkı kısıtlanmıştır.

İnternetten kolaylıkla indirilebilen programlar kullanılmak suretiyle dijital dokümanların tarih, saat ve yazar bilgilerinin değiştirilebildiği bir gerçektir. Bu çerçevede yapılan sunum ile uygun yazılımlar kullanılmak suretiyle eski tarihli bir dijital doküman üretmenin ve üretilmiş olan bir dokümanın üst veri bilgilerinin değiştirilebileceğinin uygulamalı olarak gösterilmesine hizmet etmektedir.

Uygulama sırasında hiçbir hâkimin isim ve soy isim bilgileri bir bütünlük arz edecek şekilde kullanılmamıştır. Benzeşen isimlerin savunma esnasında kullanılması, savunmanın daha çarpıcı hale getirilmesi için olup, gerek Türkiye gerekse diğer ülke Mahkemelerinde bir savunma yöntemi olarak kullanılmakta ve özdeşim kurmaları sağlanarak hâkimlerin vicdanlarına seslenme yolu olarak tercih edilmektedir. Bu modern ceza yargılamasında sıklıkla kullanılan bir usul olmasına karşın Türkiye’de çok fazla örneği bulunmamaktadır. Buna benzer uygulamalar kamuoyunda Kafes Eylem Planı Davası ve Islak İmza Davası olarak bilinen yargılama süreçlerinde de tarafımızdan yapılmış, soruşturma savcılarının ve mahkeme görevlilerinin iddianame altında bulunan imzaları CNC olarak bilinen makinelerle kopyalanmıştır. Bu uygulamalar, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da Savunma Hakkı kapsamında değerlendirilmiştir.

Bu noktada Mahkemenin eleştirilmesi gereken bir başka uygulaması ise “kürsünün savunma avukatlarından korunması gerektiği” anlamına gelecek direktifidir. Bu tarz bir yaklaşımın yargılamanın en önemli süjesi konumundaki kutsal savunma makamının etkili bir savunma yapma çabasının bir tehdit gibi algılandığı sonucu çıkmaktadır. Bu hususun Adil Yargılanma Hakkı ile bağdaşmadığı yorum götürmeyecek bir durum oluşturmaktadır.

Bazı gazetelerde maksadını aşan yorumlarla Savunma Hakkı kapsamında yapılmış mizansen bir uygulamaya farklı anlamlar yükleme çabası ile haberler yapıldığının tespit edilmesi sebebi ile bu açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.”

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

3 Yorum “Avukat Hüseyin Ersöz’ün açıklaması”

 1. Halil Ata AŞÇI Says:

  “Tüm dijital dokümanların tarih, saat ve yazar bilgileri değiştirilebilinir.”

  Hukuk Cinayeti Olmaması İçin, bu doğru bilgi 21. ci yüzyılda tüm hukuk adamlarının anayasa maddesi olmalı.

  Cevapla

 2. Aziz Says:

  Çok değerli hakimlerimiz bu basit ve etkileyici savunmada kendi isimlerinin geçmesinden rahatsız olmuşlar… O zaman, aynı duruma düşürülmüş olabileceklerini de düşünerek, sanıklara hak vermek zorunda değiller mi? Kendileri için rahatsızlık yaratan bu durumun, tüm sanıkların içinde bulunduğu durum olduğunu da düşenmeleri gerekmez mi?

  Cevapla

 3. Halil Ata AŞÇI Says:

  [Penguen 10.mart.2011]

  Ergenekon kapsamında gazeticilerin tutuklanmasına yönelik oluşan tepkiler üzerine, savcılıktan yapılan bilgilendirmede “Soruşturmanın gizliliği nedeniyle açıklanamayacak deliller var” demekle yetinildi.

  ERGENEKON BULMACA

  Soldan Sağa
  1. Açıklayamayacağımız bir şey
  2. Bi şey
  3. Başka bir şey
  4. Resimdeki kapkara ünlü
  5. Adını söyleyemeyeceğimiz bir elementin simgesi
  6. Eski dilde gizli bi şey
  7. Bu bulmacayı nereden buldun ?
  8. Neden bulmaca çözüyorsun ?
  9. Kaç kişisiniz ?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: