Balyoz dava klasörlerinde Baransu’nun çelişkili ifadeleri

03 Kasım 2010

GENEL

Baransu “Balyoz” belgelerini önce 4 DVD içerisinde savcılığa teslim etmiş, ardından “orijinal” belge ve CD’leri içeren bavulu vermişti. Baransu’nun dava dosyasına giren çelişkili ifadelerini, belgeleriyle birlikte sunuyoruz.

Baransu’nun çelişkili ifadesi 1: Belgelerin orijinalleri Taraf’ın uhdesinde

Baransu savcılara taranmış belgelerin ve dijital dokümanların kayıtlı olduğu 4 tane DVD’yi 21 Ocak 2010’da teslim ederken, savcılara belgelerin orijinallerinin Taraf gazetesinin uhdesinde bulunduğunu söylüyor. Bunun üzerine savcılık, belgeleri teslim almak için Taraf gazetesine Emniyet görevlilerini gönderiyor. Oysa Emniyet görevlilerinin Taraf gazetesinde kaydettiği (Yasemin Çongar imzalı) tutanaktan gazetede orijinal belge olmadığını öğreniyoruz!

Savcı Bayraktar’ın 26.01.2010’da Emniyet Müdürlüğü’ne hitaben yazdığı ve aşağıda ilgili bölümünü sunduğumuz  yazıyı görmek için buraya tıklayın (dava klasörü no.2, dizin no. 18-19).

Emniyet’in Taraf gazetesi ziyaretinden sonra 28.01.2010 tarihinde savcılığa hitaben yazdığı yazıyı, ve ekinde Çongar’ın (bizde orijinal belge yok) ifadesini içeren 27.01.2010 tarihli tutanağı görmek için buraya tıklayın (dava klasörü no.2, dizin no. 32-34).

Baransu’nun çelişkili ifadeleri 2: DVD’leri muhbir mi, Baransu mu oluşturdu?

Baransu, savcılara verdiği ifadesinde teslim ettiği DVD’lerle ilgili olarak “Ben bu haberi yaparken orijinal klasörleri gördüm ve tarayarak aldım. Bir kısmını da orijinal CD’lerden aktarma yaptım” diyor. Görmek için buraya tıklayın.

Öte yandan askeri savcılara verdiği ifadesinde (yukarıda 4 DVD olarak geçen) 3 DVD ve 1 CD’yi kendisine kaynağının verdiğini, verirken de orijinalleri gösterdiğini söylüyor. İfadesinde açıkça “3 DVD ve 1 CD’yi kendisinden aldım” diyor. Görmek için buraya tıklayın (dava klasörü no.15, dizin no. 114).

Buradaki ifadelerde bir çelişki görünüyor: Eğer Baransu 3 DVD ve 1 CD’yi muhbirinden almışsa ve askeri savcılıkta ifade ettiği gibi orijinalleri ilk etapta sadece DVD’leri teslim alırken görmüşse, orijinal CD’lerden nasıl aktarma yapabiliyor?

Onurlu subay “belki de yalan söylüyordu”

İlginç bir nokta da şu; Baransu askeri savcıya muhbiri ile ilgili olarak “konuşmalarımızda bana emekli olduğundan bahsetmişti, bana kendi kimliğiyle ilgili bilgi de vermek istemiyordu, ancak 2003 yılında görevli oldugunu 2006-2007 gibi de emekli oldugunu tahmin etmiştim, ancak bundan emin değilim, belki de yalan söylüyordu”diyor.

Demek, Baransu’nun muhbirinin (Çongar’ın deyimiyle “onurlu subayın”) en azından kendisi hakkında yalan söyleme ihtimali varmış… Ama Balyoz CD’leri gerçek diyorsa, mutlaka öyledir!


Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

One Comment “Balyoz dava klasörlerinde Baransu’nun çelişkili ifadeleri”

  1. drunkenknight Says:

    sanırım Deniz Feneri e.V gibi bir dava bekliyor önümüzdeki günlerde bu ülkeyi,zira bu kadar asılsız ve itibarsızlaştırmaya yönelik ve bilinçli bir şekilde tasarlanmış olan bu dipsiz kuyunun gerçek faillerinin ortaya çıkarılma vakti gelmiş ve hatta geçmek üzeredir…

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: