Balyoz CD’sinde (savcıların da farkında olduğu) bir tarih tutarsızlığı

11 no.lu CD’nin içinden bir “back to the future” cinsi bir belge daha çıkıyor. Üstelik, bu belgedeki tarih tutarsızlığından savcıların haberi olmaması mümkün değil. Zira, Genelkurmay Adli Müşavirliği resmi bir yazı ile bu tutarsızlığı (iddianame hazırlanmadan önceki bir tarihte) savcılara bildirmiş.

11 no.lu CD’deki belgelerden Suga planına ait EK-D.doc word belgesinde “Öncelikli ve Özellikli Görevlendirme Listesi” var. Bu listede A.D.M.’nin görev yeri olarak CC MAR NAPLES belirtilmiş.

Üstverisine göre bu doküman en son 20 Şubat 2003’de kaydedilmiş. Oysa bu tarihte CC MAR NAPLES diye bir kuruluş yok. Mar-Com Naples olarak da bilinen CC Mar Naples, 1 Temmuz 2004 tarihinde kuruluyor, ve bu tarihten itibaren Headquarters Allied Naval Forces Southern Europe (HQ NAVSOUTH)’un yerini alıyor (bilgi için buraya tıklayın).

Savcıların Şubat 2003’de bu isimde bir askeri kuruluşun olmadığını ve belgenin hazırlandığı tarihten ancak 1,5 sene sonra kurulduğunu bilmesi elbette beklenmezdi. Ancak, Genelkurmay Adli Müşavirliği, Savcılığın 3 Mayıs 2010 tarihli bir yazısına cevaben 17 Mayıs 2010’da gönderdiği yazı ile bu konuya savcıların dikkatini çekiyor (Ek klasör no. 14, sayfa 42).

(Üstelik, Genelkurmay Adli Muşavirliği aynı yazısında personelle ilgili başka tarih tutarsızlıklarına da dikkat çekiyor. Örneğin, yine aynı CD’deki, Suga Planına ek olan EK-Ç.doc belgesinde, “Operasyonel Faaliyetleri Yürütecek Personel Listesi’nde  DZ.P.KD.BNB. (Deniz Piyade Kıdemli Binbaşı) L.G. var. Ancak, L.G. 2003 yılında Piyade değil, İstihbarat sınıfında. L.G.’nin sınıf değişikliği, yani Piyade olması 2007 yılında gerçekleşmiş.)

Bu örnek, hem Balyoz CD’sinin Mart 2003’de oluşturulmadığına dair ek bir kanıt teşkil ediyor (tek bir kanıt yetmiyormuş gibi!), hem de savcıların bu kanıtların farkında oldukları halde bunları tamamen gözardı ettiğini gösteriyor.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: