Cumhuriyet Savcılarından Kafka’ya Saygı

Balyoz sanıklarından Yaşar Barbaros Büyüksağnak, işgal etmediği (belgelerle sabit) bir makamda, yüzlerce kilometre uzağında bulunduğu (belgelerle sabit) bir şehirden, henüz kullanılmadığı (belgelerle sabit) bir isimle suç işlemekten yargılanarak dünya hukuk literatürüne girecek.

Balyoz iddianmesindeki 131 no.lu sanığın adı Yaşar Barbaros Büyüksağnak.

Yaşar Barbaros Büyüksağnak’ın Balyoz iddianamesinde sanık olarak yer almasının nedeni, 11 No.lu CD’nin içinden çıkan üç belgede adının geçiyor olması.

Belgeler şunlar:

EK-A.doc  ve EK-B.doc. Belgelerin üstverilerine göre bu belgeler Ocak ve Şubat 2003’te oluşturulmuş ve en son Şubat 2003’de kaydedilmiş.

EK-A

EK-D

Bir de Amiral Listesi1.xls excel dosyası içinde adı “Tuğamiral” rütbesiyle Barbaros Büyüksağnak olarak geçiyor (Bu belge ise üst verilerine göre 18.12.2000’de oluşturulmuş, en son Oramiral Özden Örnek tarafından 17.10.2002’de kaydedilmiş).

İlk iki belge yine 11 no.lu CD’den çıkan Şubat 2003 tarihli Suga Harekat Planı’nın ekleri olduğu için, Yaşar Barbaros Büyüksağnak Balyoz soruşturması kapsamında şüpheli olarak sorgulanıyor.

Peki, bu belgeler ne zaman yazıldı?

Yaşar Barbaros, Büyüksağnak’ın nufusta kayıtlı olduğu adı. Ancak, Büyüksağnak’ın verdiği ifade de belirttiği gibi, Deniz Harp Okulu’na girdiğinden itibaren Deniz Kuvvetleri’ndeki kayıtlı adı Barbaros Büyüksağnak. Askeri kimliği, diploması, takdir belgeleri, atama yazışmaları dahil her türlü belge ve yazışmada adı Barbaros Büyüksağnak olarak geçiyor. Ta ki, Haziran 2007’de Deniz Kuvvetleri’ndeki kimlik bilgileri güncellenene kadar. Haziran 2007’den itibaren tüm belge ve yazışmalarda adı Yaşar Barbaros ya da Y. Barbaros olarak geçiyor.

Büyüksağnak bunu savcılığa sunduğu belgelerle de ispatlıyor. (136. no.lu ek klasörde yer alan bu belgeler sayıca çok fazla; ancak örnek olarak seçtiklerimizden Haziran 2007 öncesine ait olanlarına buradan, Haziran 2007 sonrasına ait olanlarına buradan ulaşabilirsiniz).

Peki 2003’de hazırlandığı iddia edilen Suga Harekat Planı’nın eklerinde Y. Barbaros ve Yaşar Barbaros’un geçmesini nasıl açıklayabiliriz? Aynen 2006’de isim değiştiren Hür Demokratlar Derneği’nin 2002 Balyoz belgesinde yeni adıyla (Liberal Avrupa Derneği) geçmesini açıkladığımız gibi!

Büyüksağnak 2002-2003’de neredeydi?

Üstüne üstlük, Yaşar Barbaros Büyüksağnak (o zamanki kayıtlı adıyla Barbaros Büyüksağnak) Kasım 2002 ile Eylül 2003 arasında EUROMARFOR karargahında, Roma, Italya’da görevli olarak bulunuyor. Pasaportu ile de belgeledigi gibi o dönemde tek bir kere bile Türkiye’ye giriş yapmamış. Savcılar ise sorgusunda ısrarla 5-7 Mart Semineri’nde ve Balyoz, Çarşaf, Sakal, Suga planlarında ne görev aldığını soruyorlar.  Ifadesinde saydık, Büyüksağnak tam 9 kere o tarihlerde Türkiye’de olmadığını hatırlatmak zorunda kalıyor.

Ama nafile… Yaşar Barbaros Büyüksağnak Balyoz iddianamesinin 131 no.lu sanığı.  Türkiye Cumhuriyeti yürütme organını cebren iskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs etmekten yargılanacak.


Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: