“Oraj” kim tarafından ve ne zaman yazılmış olamaz?

Bu sorunun net yanıtı: Oraj Hava Harekât Planı, iddia edildiği gibi donemin Harp Akademileri Komutanı tarafından Şubat 2003’de yazılmış olamaz.

Taraf’tan ögreniyoruz:

“Birinci Ordu Plan Semineri öncesinde hazırlanan hareket planları “Türkiye genelinde sıkıyönetim ilan edilmesi” ve “darbe için elverişli koşulların oluşturulması” hedeflerini taşıyor. (…) Bu planlardan biri “ÇOK GİZLİ” damgasını, Şubat 2003 tarihini ve Harp Akademileri Komutanı Hava Orgeneral İbrahim Fırtına’nın imzasını taşıyan Oraj Hava Harekât Planı.”

Aynı gazeteden bir yazar, “CD’lerin elektronik antet bilgisine göre bu plan Hava Harp Akademisi’ndeki bir bilgisayarda yapılmış” diyor.

Şimdi Oraj Hava Harekât Planı’ndan kesitler okuyalım:

Hava Kuvvetleri Komutanlığı olarak Türkiye genelinde sıkıyönetim ilan edilmesini sağlamak ve Sıkıyönetim Komutanlıklarının faaliyetlerinin başarıya ulaşmasını sağlamak maksadıyla (…)”

134’üncü Filo Komutanlığı İstanbul’da birer gün ara ile iki gösteri yapacaktır.”

3’üncü ve 8’ inci Ana Jet Üs Komutanlıkları başta olmak üzere tüm hava birlikleri nizamiyelerine şeriat isteyen gruplar tarafından saldırılar düzenlenecek.”

Şimdi biraz bilgi:

— Harp Akademileri Komutanlığı, doğrudan Genelkurmay Başkanlığına bağlı, eğitim ve öğretim faaliyetlerini yürüten bir birim.

— Akademi Komutanı’nın yazdığı herhangi bir dokümanda “Hava Kuvvetleri Komutanlığı olarak” ifadesini kullanması kesinlikle söz konusu degil.

— 3üncü  Ana Jet Üs Komutanlığı Konya’da (adı geçen 134’üncü Filo da bu Komutanlığa bağlı), 8inci Ana Jet Üs Komutanlığı ise Diyarbakır’da. Bu Komutanlıklar Harp Akademiler Komutanlığı’nin yetki ve komutasında değil. Dolayısıyla, Harp Akademileri Komutanı’nın plan ve emriyle hareket etmeleri söz konusu değil.

Başlıktaki sorunun yanıtı başka bir soruyu açıyor: Bu belge sahteciliğini kim yaptı? Bu sahte belgeleri Taraf gazetesine teslim eden “onurlu” emekli subay kim?

NOT: Son bir detay. Baransu’nun kitabında Oraj Hava Harekât Planı’ndan başka alıntılar da var. Örnegin, ‘Durum’ bölumünde (sayfa 384) “AK Parti Hükümeti 28 Şubat ile şekillendirilen ortamın bozulmasına neden olmuştur,” ‘İcra’  bölümünde (sayfa 387) ise “Uçağın, Yunan Hava Kuvvetleri tarafından düşürüldüğü yönünde medyada haberler yaptırılarak, AK Parti Hükümeti’nin bu konudaki acizliği ortaya konulacaktır” deniyor.

Eğer Baransu bu alıntıları yaparken degiştirmediyse, Şubat 2003’de yazıldıgı iddia edilen bu belgede Adalet ve Kalkınma Partisi “AK Parti” olarak geciyor, “AKP” olarak değil. Gazetelerin arşivlerini tararsanız, o dönemde “AK Parti” ifadesini göremezsiniz.

GÜNCELLEME: İddianamenin ortaya çıkmasıyla birlikte bu belgede AK Parti değil, AKP yazdığını görüyoruz (Baransu kitabinda değiştirerek aktarmış).

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: