Bu dönem Türkiye’nin tarihinde kara bir leke olarak kalacak

04 Nisan 2010

GENEL

Balyoz iddialari kapsamında 1 Nisan 2010’da tahliye edilen 19 kişi dahil, toplam 21 kişi hakkında tekrar tutuklama kararı çıktı.

Balyoz Planı belgelerinin sahte olduğu elbet ortaya çıkacak ve bu sahte belgeleri üretenler yargı önünde hesap verecek.

Peki bu süreçte,

  • bu sahte planların gerçekliğini araştırmadan, inançları, “yüce amaçları” ve/veya çıkarları doğrultusunda doğru kabul ederek yayınlayan Taraf gazetesi,
  • iddialarin ortaya atıldığı ilk günden beri “şüphelileri” suçlu ilan edip, bir de üzerine karalama kampanyası açan, onlarca insanın tutuklanıp, haklarının çignenmesine ideolojik ya da kişisel nedenlerle alkış tutan diğer medya mensupları,
  • planların gerçekliğini irdelemek yerine iddiaların doğru olduğu varsayımıyla  soruşturma yürütenler, ve
  • bu iddialar kapsamında tutuklamalara açıktan destek veren siyasetçiler,

bütün gerçekler ortaya çıkınca “PARDON!” mu diyecekler? Özürlerinin, bu süreçte hakları çiğnenmiş, sağlıklarını yitirmiş şüpheliler ve aileleri ve hatta yanılttıkları kamuoyu tarafından kabulünü mü bekleyecekler?

Onlar, sadece bu süreçteki tutumları yüzünden bile bir daha aklanamayacak kadar kirlendiler. Onlar, bu ülkenin tarihine bu kara lekenin birer parçası olarak geçecekler.

Biz adli sürecin adil bir şekilde işlemesini, bu iddiaların araştırılıp, gerekirse yargı sürecine gidilmesini istiyoruz. Ancak ortada kuvvetli şüphe olgusu yokken, aksine belgelerde sahteciliğe işaret eden onca olgu varken, insanların tutuklanmasını, tutukluluğun bir ceza olarak kullanılmasını hazmedemiyoruz.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: