Karargah’ı okuyoruz…

Mehmet Baransu’nun kitabı bugün elimize ulaştı. Henüz tamamını incelemeye vaktimiz olmadı, ama bugün göz gezdirdiğimiz ilk kısımlar bile bizi hayretler içersinde bıraktı.

Baransu’dan öğrendiğimize göre (s. 488) Balyoz belgeleri savcılık tarafından İstanbul Emniyet Müdürlügü Kriminal Dairesi ve  TÜBİTAK’a gönderilmiş. Her iki kurum da belgeleri incelemiş ve 15 Şubat’tan sonra sonucu savcılığa bildirmişler.  Baransu’nun ifadesiyle “ Emniyet ve TÜBİTAK’tan gelen bu raporlar üzerine savcılık hemen harekete geçti ve ilk başta 52 şüpheli hakkında arama ve gözaltı kararı çıkarttı.”

Gözaltı ve tutuklama kararlarına birinci derecede dayanak teşkil eden bu raporlar, daha önce belirttiğimiz gibi, talep etmelerine rağmen, soruşturmanın gizliliği nedeniyle(!) Çetin Doğan’a ve avukatlarına gösterilmedi.

Yine Baransu’dan öğrendiğimize göre (s. 496), 1. Ordu Komutanlığı Savcısı Albay Bülent Münger de, bu iki kurumun raporunu talep etmiş ancak bir yanıt almamış.

Ancak, çok şanslıyız ki, ne sanık, ne sanık avukatları, ne de Askeri Savcılık ile paylaşılmayan (ve tuhaf bir şekilde basına sızdırılmamış olan) bu raporların içeriği hakkında Baransu bilgi sahibi ve bu önemli bilgiyi yazdığı kitapta bizimle paylaşıyor (s. 488).

“[Emniyet Kriminal Dairesi ve TÜBİTAK’tan] Gelen cevaplar CD’lerin hazırlandığı bilgisayarın 1. Ordu Komutanlığı’na ait olduğu ve belgelerin 2003 yılında kullanımda olan Word yazılımıyla hazırlanıp, CD’lerin üzerine bu tarihten sonra herhangi bir kayıt yapılmadığı şeklindeydi.”

1. Bilindiği gibi, Balyoz Harekat Planı 2 Aralık 2002 tarihli. Bu durumda, CD’lerin 2003 yılında kullanımda olan Word programıyla hazırlanmış olması Balyoz Harekat Planının gerçek olduğuna dair nasıl bir kanıt oluşturuyor, biz anlayamadık. Anlayan lütfen izah etsin.

2. Ayrıca raporlara göre, CD’lerin üzerinde 2003 tarihinden sonra herhangi bir kayıt yapılmamış.

Raporu göremediğimiz için, içinde böyle bir ifade olan bir rapora TÜBİTAK gerçekten imza atmış olabilir mi, bilmiyoruz. Ancak, isteyen herkese bir CD içinde en son 2003 tarihinde kayıt yapıldığını gösterecek bir dokümanı (içeriğini ve kullanıcı adını siz belirleyin) kaydedip göndermeye hazırız.

İki konu bizi hayretler içersinde bırakıyor.  Birincisi, sanık ve avukatlarına verilmeyen bilgilerin Baransu’yla serbestçe paylaşılması. İkincisi, darbe planlarının gerçek oldugunun ısrarla tekrar edilmesine rağmen buna kanıt olarak gösterilenlerin (CD’lerin kayıt tarihi vs.) bu denli kolayca çürütebilecek şeyler olması.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: